Schedule

symposium schedule

The preliminary schedule for the symposium is as follows. Check back for updates as the date draws closer!

Saturday, June 29

8:00-8:30
Breakfast, welcome, announcements

8:30-10:00
Session 1

Carson Viles and Jerome Viles
Nuu-da' Mv-ne' Digital Archive: Exploring Research Approaches and Speech Community Benefits From a Nuu-wee-ya' (Oregon Dene) Research Project

Kayla Begay and Cheryl Tuttle
Pacific Coast Dene Linguistics and Wailaki Language Revitalization

Quirina Geary and Natasha Warner
Historical and Comparative Linguistics in the Mutsun Revitalization Project

10:00-10:15
Break

10:15-11:15
Keynote #1

Marianne Mithun
Building Bridges: The Value of Family Relations

11:15-11:30
Break

11:30-12:30
Session 2

Anna Berge
How Do Historical Linguistics and Language Revitalization Inform Each Other? A Case Study from Unangam Tunuu (Aleut)

Joshua Birchall
Using the Comparative Method and Historical Documentation to Help Build a Multimedia Dictionary with the Moré and Kuyubim

12:30-1:30
Lunch

1:30-3:30
Session 3

Daisy Rosenblum
Maintaining Dialectal Diversity in Bak’wa̱mk̕ala through Documentation, Pedagogy and Stewardship

chuutsqa Layla Rorick
Nuu-chah-nulth Language Immersion Sets Informed by Fluent Speakers and Archival Documents

Jill Campbell, Larry Grant, and Pat Shaw
Dialect Identities: Reclamation and Evolution

Christopher Cox and Bruce Starlight
Putting the Pieces Together: Cultural and Linguistic Knowledge, Linguistic Analysis, and Historical-Linguistic Comparison in Interpreting Historical Language Materials for Revitalization

3:30-4:00
Break

4:00-5:30
Session 4

Megan Lukaniec
The Importance of Historical-Comparative Reconstruction in the Reclamation Process: Evidence from Reconstructing Wendat (Iroquoian)

Warren Wood
Planning a New Houma Language

Hunter T. Lockwood, Monica Macaulay, and Daniel W. Hieber
New Words Needed: A Comparative Database for Algonquian Lexical Innovation

7:00-9:00
Dinner

Sunday, June 30

8:00-8:30
Breakfast, welcome, announcements

8:30-10:00
Session 5

Mitchell Browne, Erich Round, Rachael Anderson, Thomas Bott, and Edith Kirlew
Comparative Reconstitution: Using and Automating the Historical-Comparative Method to Interpret Historical Language Sources

Caroline Crouch and Kevin Schaefer
Oral-Historical Record-Keeping as Linguistic Practice

Andrew Pick
Past Tense in Qkuan Kambuar: What to Reconstruct, and What to Teach?

10:00-10:15
Break

10:15-11:15
Keynote #2

Pam Munro
Reclaiming Gabrielino/Tongva/Fernandeño

11:15-11:30
Break

11:30-12:30
Session 6

Jorge Rosés Labrada and Justin Spence
Community-Oriented Training in Historical-Comparative Linguistics for Language Revitalization

General Discussion